Przemyślenia Seniorki

Przemyślenia Seniorki

Do roku 2019 na świecie liczyła się młodość, pieniądze, siła i władza. Każdy dążył do sukcesu i tylko to się liczyło.
Nagle w 2020 roku na wiosnę okazało się, że istnieje coś ważniejszego – COVID.

Wszyscy nagle zobaczyli że na świecie istnieją seniorzy, dotąd nie zauważani. Nagle wszystkie rządy, lekarze i decydenci zaczęli martwić się o nasze życie. Zamknięto całe kraje, ludziom nakazano siedzieć w domach. Nakazano nam nosić maseczki, zabroniono się spotykać, całe życie przekręciło się o 180 stopni. To wszystko dla naszego, SENIORÓW, dobra. Nikt mnie seniorki nie zapytał czy ja tego chcę i czy na to się zgadzam. Przestała się liczyć gospodarka i PKB, dla wszystkich ważne stało się zdrowie seniora. Staliśmy się obiektem troski elit rządzących. Wszystko dla zdrowia i życia seniorów. Chyba też z tej troski zamknięto nam przychodnie i przestano leczyć na inne nasze choroby. Nagle nie mamy nadciśnienia, cukrzycy, raka i innych dolegliwości istnieje tylko wirus. Nie potrzebna nam rehabilitacja, nie ma już zaplanowanych operacji, nie ma już kolejek do specjalistów, bo żaden już nie pracuje, leczą tylko przez telefon. Czasami myślę, że przez telefon byłabym niezłą specjalistką i też mogłabym doradzać innym. Ważne stało się życie seniora ale tylko w kwestii COVIDa.

Latem w Polsce mieliśmy wybory prezydenckie i wtedy również senior okazał się bardzo ważną istotą. O głos seniora zabiegali wszyscy kandydaci i dla naszego dobra obiecywano nam wszystko co tylko da się wymyślić. Po wyborach niestety życie pokazało że tak bardzo senior nie jest już potrzebny, chociaż nadal zamyka się wszystko dla jego dobra.

Skończył się rok 2020 i zaczął 2021, nadal rząd martwi się o moje życie i dla mnie zamyka galerie, restauracje, turystykę, sanatoria itp. wszystko dla mojego dobra i zdrowia.
Powstaje szczepionka na wirusa i dla mojego dobra cała Unia się szczepi. Powstają programy, kolejki, zapisy i znowu senior jest w centrum uwagi i na pierwszym miejscu do szczepienia. Wszędzie w mediach słyszę, że dla życia i zdrowia seniorów wszyscy muszą być zaszczepieni.

W całej tej matni z wirusem nikt nie zapytał seniorów jak się czują, co myślą zamknięci w samotności w domach. Może ja nie chcę by rządy w całej Europie i Polsce zmieniały moje życie dla niby mojego dobra.
Wolałabym zajmować się moim życiem sama i chciałabym podejmować decyzje świadomie, bez nacisku i propagandy którą oferują nam media i rządy. Bardzo cieszę się że jako seniorka jestem w centrum uwagi, tylko wolałabym by ta uwaga była naprawdę skierowana na poprawę mojego życia.

Z całego serca pozdrawiam wszystkich seniorów, którzy w samotności zamknięci w domach muszą zmagać się z troskami dnia codziennego. Życzę wszystkim seniorom by zostawiono nas w spokoju i pozwolono nam żyć tak jak chcemy.
Niech Ci „ u góry” zaczną naprawdę troszczyć się o SENIORA, ale w sposób który nam seniorom będzie służył i pomagał w naszym godnym życiu.

Seniorka Basia

Bezpieczeństwo koszalińskich seniorek – projekt do Budżetu Obywatelskiego

bezpieczenstwo-koszalinskich-seniorek

Wśród 22 ogólnomiejskich projektów Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego znalazły się trzy opracowane przez seniorów – uczestników projektu MOSTEK organizowanego przez Instytut Rozwoju Zrównoważonego!
Pierwszy z nich to: 

 

„Bezpieczeństwo koszalińskich seniorek”

 

Projekt ma za zadnie zwiększenie bezpieczeństwa koszalińskich seniorek. Zakłada szkolenia dla seniorek w celu uświadomienia im istniejących zagrożeń oraz umiejętności obrony przed nimi.

W Koszalinie duża liczba mieszkańców to seniorzy, w tym 80% kobiet – często nieporadnych, z problemami zdrowotnymi. Bywa, że osoby te nie radzą sobie w sytuacjach, które mogą być dla nich zagrożeniem, a nawet nie zawsze są świadome różnych czyhających nie nie niebezpieczeństw.

Rozwiązaniem tego problemu byłyby szkolenia z zakresu samoobrony dla kobiet w wieku senioralnym oraz prelekcje dotyczące odpowiedniego zachowania w sytuacjach zagrożenia.

Jak głosujemy? W tym roku wyłącznie poprzez stronę internetową.  Każdy może głosować tylko raz i można oddać głos na maksymalnie trzy projekty ogólnomiejskie oraz na maksymalnie jeden projekt osiedlowy z osiedla, w którym się mieszka.

Głosowanie trwa do 13 listopada 2019 r.

Czy musimy moknąć?

przystanek-autobusowy-glos-seniorow

Piszę w imieniu wszystkich seniorów, którzy robią zakupy w markecie Kaufland przy ul. Morskiej i tych, którzy nie mają samochodów. W związku z tym korzystamy z usług komunikacji miejskiej. I tutaj pojawia się problem związany z przystankiem komunikacji miejskiej, a dokładnie braku wiaty dla pasażerów oczekujących na autobus. Polska to nie Włochy i wiemy, jaki mamy klimat. Nie mam możliwości schronienia się przed opadami atmosferycznymi. czytaj dalej…

Głos Seniorów

Magazyn pod tytułem Głos Seniorów skierowany jest do wszystkich osób w wieku emerytalnym. Ma on za zadanie informować zainteresowane osoby o wszystkich ciekawostkach związanych ze światem seniorów i interesującymi ich tematami. Projekt ten ruszył dzięki wsparciu Instytutu Rozwoju Zrównoważonego w Koszalinie. W magazynie znajdą się wzmianki na temat najważniejszych wydarzeń dla seniorów, ogrodnictwa, rolnictwa, czy też pomysłów na spędzanie wolnego czasu.

Dzięki magazynowi starsze osoby nie zgubią się w zmodernizowanym świecie i będą potrafiły się po nim poruszać. Wyjaśnione zostaną wszelkie zawiłości związane z telefonami komórkowymi, czy też elektrotechniką. W ten sposób seniorzy nigdy nie będą zostawać w tyle i porozmawiają ze swoimi wnukami praktycznie na każdy temat, również bardzo młodzieżowy. W Głosie Seniorów nie zabraknie felietonów, ciekawych opowiadań oraz ciekawych refleksji i przemyśleń ze strony doświadczonych osób. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą się odprężyć i dowiedzieć czegoś ciekawego o współczesnym świecie. 

Facebook