Obecnie wiele osób 60+ nie wychodzi z domów. I bardzo słusznie, bo są oni w grupie najwyższego ryzyka zachorowania na COVID-19. Mało tego – to u nich właśnie choroba może meć ciężki przebieg oraz mogą wystąpić groźne powikłania. Wynika to z tego, że starsze osoby często mają osłabiony układ immunologiczny, a także wiele chorób współistniejących. W najwyższej grupie ryzyka są również palacze i osoby otyłe.

Ale czy siedzenie przez tyle czasu w domu, przed telewizorem, nawet przed komputerem, czytanie, rozwiązywanie krzyżówek, a przy okazji podjadanie – jest takie zdrowe dla organizmu?

Na pewno nie!

Są seniorzy aktywni, ale są też seniorzy, dla których jedynym ruchem w ciągu dnia było wyjście do sklepu czy na skwerek. Teraz zostali pozbawieni nawet tego.

Rodziny i opiekunowie tych osób powiny zadbać, aby miały jednak one zapewnione chcociaż trochę aktywności fzycznej. Taką prostą gimnastykę może urządzić sobie całą rodziną, można ją wykonać w ramach zabawy z wnukami, które też się nudzą. Można nawet urządzić zawody czy olimpiadę!

Z mlodszymi wnukami możemy się pobawić w zabawy ruchowe, które pamiętamy ze swojego dzieciństwa. Z pewnością im się spodobają. Oni natomast mogą nauczyć nas tego, w co bawią się w przedszkolu i w szkole!

Ćwiczenia wpływają nie tylko na kondycję mięśni, ale na wszystkie narządy i układy w organizmie. Na układ krążenia, oddechowy, nerwowy. Wpływają na lepszą koordynację ruchów – unikniemy upadków i związanych z tym powkłań.

Ćwiczenia nie muszą być skomplikowane – chodzi o to, aby się ruszać. Pomocą mogą być domowe sprzęty – takie jak stół czy krzesło. Jeśli ktoś ma możliwość – może wyjść do ogrodu i na taras, jeśli nie – to nie zapominajmy otwieraniu okien i wietrzeniu mieszkania. Ruch i powietrze – to dwa bardzo ważne czynniki pzwalające zachować dobrą kondycję.

O czym jeszcze warto pamiętać? O piciu wody, zbilansowanej diecie, zapewniającej wszystkie potrzebne składniki: wtaminy i minerały oraz o pozytywnym nastawieniu i nie zamartwianiu się!

Przestrzegając tych zasad mamy wielką szansę przetrwać obecną pandemię i znów cieszyć się spacerami, zakupami i spotkaniami ze znajomymi oraz zajeciami w Akademii Seniora!

/krymia

Facebook