Koronawirus nie atakuje wszystkich jednakowo. Grupą osób najbardziej narażonych na jego działanie są seniorzy. Wg badania opublikowanego w lutym 2020 w „Journal of the American Medical Association” 87% chorych to pacjenci w grupie wiekowej 30–79 lat, a średnia wieku osób zakażonych koronawirusem wynosi 61 lat.

Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ w starszym wieku ludzie przeważnie borykają się z różnymi schorzeniami, często przewlekłymi – takimi jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność nerek. Organizm, który ma przez to obniżoną odporność, może nie być w stanie poradzić sobie ze zwalczeniem złośliwego wirusa.

Dlatego zaleca się seniorom unikanie dużych skupisk ludzkich, zatłoczonych miejsc, robienia zakupów w galeriach i dużych sklepach. Jeśli mamy możliwość – niech zakupy, także w aptece, zrobi nam osoba młodsza i odporniejsza. W miarę możności też unikajmy przejazdów komunikacją miejską, spacerów w najbardziej uczęszczanych przez ludzi miejscach, uczestnictwa w imprezach kulturalnych. Nie spotykajmy się też z osobami, nawet bliskimi, które wykazują objawy przeziębienia lub grypy.

Zaleca się szczepienia ochronne przeciwko grypie oraz pneumokokom. Jest wówczas duża szansa, że zarażenie się koronawirusem nie spowoduje większych powikłań w organizmie.
Bardzo ważną sprawą jest szczególne dbanie o higienę osobistą, zwłaszcza częste i dokładne mycie rąk. Myjemy mydłem, co najmniej 30 sekund, pamiętając o takich miejscach jak przestrzenie między palcami, wnętrze dłoni, kciuki, nadgarstki.

W domu przyda się też płyn dezynfekujący, którym można przetrzeć najczęściej używane przedmioty, klamki itp.

Facebook