Dlaczego głównie kobiety chorują na osteoporozę? Ponieważ po 50 roku życia, w okresie menopauzalnym i pomenopauzalnym następuje nagłe obniżenie poziomu estrogenów. Ma to niekorzystny wpływ na metabolizm kostny. Choroba jednak nie omija też mężczyzn. Życiowe ryzyko złamania osteoporotycznego u kobiet wynosi prawie 50%, u mężczyzn jest o połowę mniejsze, niemniej jednak również występuje.
Osteoporoza pojawia się z wiekiem, ponieważ stopniowo następuje w organizmie upośledzenie procesów kościotwórczych, a nasila się zanikanie tkanki kostnej. Może też być następstwem pewnych chorób, takich jak nadczynność tarczycy lub cukrzyca.
Charakterystyczne dla osteoporozy jest to, że nie występują klinicznie specyficzne objawy. Człowiek dowiaduje się, że ma osteoporozę najczęściej wtedy, gdy następuje złamanie kości. Do złamań dochodzi często w sytuacjach, w których człowiek zdrowy nie odczułby żadnych większych konsekwencji – np. na skutek lekkiego urazu.
Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że złamania osteoporotyczne są niezwykle niebezpieczne. Są bowiem przyczyną trwałej niesprawności, a nawet śmierci. Najgroźniejsze jest załamanie bliższego końca kości udowej. Po takim złamaniu, w ciągu roku umiera co piąta kobieta i co czwarty mężczyzna. Jeśli już ktoś raz doznał złamania na skutek osteoporozy – ryzyko następnych złamań rośnie wielokrotnie.
Czynniki ryzyka powstania osteoporozy:
- zmniejszenie wzrostu o więcej niż 3 cm (po 50 roku życia ważne jest regularne mierzenie się);
- niska masa ciała;
- wczesna menopauza;
- złamania występujące w rodzinie;
- palenie papierosów;
- nadużywanie alkoholu;
- brak aktywności fizycznej – ruch pomaga zachować masę mięśniową oraz poprawia gęstość kości;
- niedobory wapnia i witaminy D w organizmie.
Istnieje jednak możliwość wczesnego wykrycia osteoporozy za pomocą badania, jakim jest densytometria. Pozwala ono określić stopień ubytku masy kostnej. Badanie to jest refundowane przez NFZ.
Po zdiagnozowaniu osteoporozy lub osteopenii (zmniejszenie gęstości mineralnej kości – jako pierwszy krok do osteoporozy, ale występuje także w wieku młodzieńczym), lekarz dobierze odpowiednią terapię dostosowaną do konkretnego pacjenta. Wczesne rozpoznanie utraty tkanki kostnej umożliwia rozpoczęcie leczenia mające na celu zapobieganie złamaniom. Stosuje się leczenie farmakologiczne lekami, które pobudzają procesy kościotwórcze, a hamują komórki niszczące tkankę kostną. Leki te znajdują się na liście 75+, czyli osoby powyżej 75 roku życia mają możliwość skorzystania z nich nieodpłatnie.
Jak zapobiegać osteoporozie:
Dla zminimalizowania powstania osteoporozy warto prowadzić odpowiedni styl życia. Czyli:
- dbać o odpowiednie dawki wapnia, zwłaszcza w okresie większego zapotrzebowania, np. u kobiet w czasie ciąży, karmienia piersią oraz menopauzy;
- uprawiać jakąś aktywność ruchową, zwłaszcza, jeśli prowadzimy siedzący tryb życia lub mamy siedzącą pracę;
- rzucić palenie i nie nadużywać alkoholu;
- dbać o odpowiednią masę ciała – na dobre nie wychodzi ani otyłość, ani niedożywienie;
- dbać o zdrowe odżywianie, aby dostarczać wszystkich potrzebnych składników: witamin i minerałów;
- uzupełniać wit. D korzystając z kąpieli słonecznych – oczywiście nie w nadmiarze!
/krymia
Najnowsze komentarze