akademia-seniora

Instytut Rozwoju Zrównoważonego w 2014 roku założył pierwszą w Koszalinie Akademię Seniora.

 

Pomysł zrodził się z potrzeb samych seniorów, które były przedmiotem badań ankietowych Instytutu. Przyjrzeliśmy się problemowi bliżej i ustaliliśmy, że w Koszalinie, mimo działalności uniwersytetów 3 wieku, Biblioteki Publicznej i innych inicjatyw, wciąż duża grupa seniorów nie ma możliwości zaspokojenia tych potrzeb. Dlatego już w kwietniu 2014 roku uruchomiliśmy naszą Akademię Seniora. Po dwóch miesiącach rozruchu i rekrutacji wystartowaliśmy w czerwcu z pierwszymi zajęciami. Akademia Seniora powstała w odpowiedzi na aspiracje starszych mieszkańców Koszalina, którzy stanowią ok. 27% populacji. Najważniejszy cel jaki przed nią postawiliśmy polegał na dostarczeniu seniorom możliwości taniej, a nawet darmowej, edukacji i innych rodzajów aktywności. Od początku założyliśmy, że będziemy wyróżniali się jakością oferowanych usług, dlatego zaproponowaliśmy zajęcia w małych grupach, w kameralnej, niemal kawiarnianej atmosferze, przy darmowym ciastku i kawie, a przede wszystkim zawsze z uśmiechem i życzliwością. Dla potrzeb Akademii przyjęliśmy własną definicję seniora: „To młoda osoba z dużym doświadczeniem życiowym”.

Nasza inicjatywa spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem, więc szybko utworzyliśmy liczne grupy języka angielskiego, języka niemieckiego, obsługi komputera, wykorzystania Internetu, fotografii cyfrowej, dietetyki osób starszych oraz Nordic Walking. Seniorzy z niespotykaną energią przystąpili do zajęć i na efekty nie trzeba było długo czekać. „Babcia, ty jesteś na Facebooku!!!” – zapłakana kobieta relacjonowała nam telefon od wnuczki z USA, która nie odzywała się dwa lata. Pan Heniu pochwalił się wszystkim mailową korespondencją z wnukiem z Dortmundu, który nie zna polskiego. Ten wnuk postanowił odwiedzić dziadka, który tak dużo trudu sobie zadał, aby się z nim porozumieć. Pani Krystyna wybierała się na święta do córki mieszkającej w Londynie i szlifowała angielski przed wyjazdem. Pan Tomek całe życie chciał być fotografem ale nie miał na to szans, a teraz kupił sobie lustrzankę i odmłodniał jakieś 25 lat. Jednych życie zmuszało do nabywania nowych umiejętności, inni w końcu znaleźli czas na spełnienie swoich marzeń, ale jedni i drudzy mieli olbrzymią satysfakcję ze swoich osiągnięć. Mieliśmy czasami wrażenie, że przywracamy godność starości. Z pewnością wraz z postępami w nauce rosła samoocena naszych kursantów.

Już dwa lata później, Akademia Seniora została wyróżniona w konkursie „Koszaliński Lider NGO 2015”. To prestiżowa nagroda nadawana co roku przez Prezydenta Miasta Koszalina. Byliśmy dumni z tego, że pierwsze dwa lata naszej pracy przyniosły tak dobre rezultaty. Od początku Akademia Seniora cieszyła się życzliwym wsparciem otoczenia. Sąsiedzi pomagali nam urządzić salę szkoleniową a nastoletni wolontariusze roznosili ulotki po koszalińskich osiedlach. Rozpoczynaliśmy z wypożyczonymi meblami (od firmy „EBC”) i komputerami (dzięki wsparciu właściciela sklepu „Pecet”, który był wówczas wiceprezesem w stowarzyszeniu), z rzutnikiem multimedialnym pożyczonym od firmy „Zdrowa Linia” Weroniki Woźniak, a później od Fundacji Nauka dla Środowiska i z podręcznikami użyczonymi nam przez Pracownię Pozarządową. Prezes stowarzyszenia udostępnił bezpłatnie lokal na tę działalność oraz pokrył koszty energii elektrycznej i Internetu. Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej w stowarzyszeniu zaoferowała wsparcie swojej firmy „Uniwersal” w postaci darmowego cateringu i sprzątania pomieszczeń. Swoim zaangażowaniem w funkcjonowanie Akademii zaskoczyli nas sami kursanci. Nie dość, że podjęli się, z własnej inicjatywy, wielu zadań wolontarystycznych to jeszcze pomogli nam stworzyć ciepłą, rodzinną atmosferę na zajęciach. Jedni zaopatrywali nas w kwiatki na parapety, podczas gdy inni piekli ciasta lub przynosili owoce z własnej działki. Cieszyliśmy się, że seniorzy poczuli się trochę gospodarzami w swojej Akademii. Dzięki tak szerokiej pomocy udało nam się osiągnąć zakładany cel – dostarczyć koszalińskim seniorom tanie usługi edukacyjne i aktywizujące.

W 2018 r. Akademia Seniora przeprowadziła wśród koszalińskich seniorów cykl warsztatów i wykładów pozwalających odsunąć w czasie choroby otępienne. Nikt z nas nie ma gwarancji, że w przyszłości nie dotknie go ta dolegliwość. Pokazaliśmy naszym seniorom, co robić, aby się przed takimi chorobami bronić. Był to projekt pilotażowy w naszym mieście i regionie. Cieszył się bardzo dużym  zainteresowaniem. Nadal wychodzimy naprzeciw potrzeb koszalińskich seniorów. Obecnie organizujemy szereg zajęć dla seniorów, a wśród nich:

– komputery – grupa początkująca i zaawansowana;
– język hiszpański – grupa początkująca i zaawansowana;
– język angielski – grupa początkująca;
– język niemiecki – grupa początkująca;
– trening pamięci dla seniorów;
– dietetyka osób starszych.

Serdecznie zapraszamy osoby w wieku 50+ (i nie tylko).

Kontakt: tel. 726 531 002

Koszalin ul. Wyspiańskiego 12/1A.

/małpa

Facebook